+48 785 002 121 calda@odwierty.net

Pompy Ciepła

Pompy ciepła cieszą się w Polsce coraz większą popularnością, jednak nie tak jak np. w Szwecji gdzie w 90% nowo budowanych domach instaluje się pompy ciepła. Pompy ciepła są obecnie najtańszym w eksploatacji źródłem ciepła. Wiele osób docenia ekologiczny charakter tego źródła ogrzewania, bez emisji żadnych szkodliwych substancji.

Dzięki temu często jest to inwestycja dofinansowywana i preferowana przez gminy. Dodatkowo nie bez znaczenia jest fakt, iż jest to forma ogrzewania bardzo bezpiecznego, tzn. nie grozi wybuchem, pożarem i itp. zdarzeniom.

schemat pompy ciepła

Technologia

technologia pompa ciepła

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem i najbardziej efektywnym jest pozyskiwanie energii cieplnej z pionowych odwiertów o głębokości od 30 do 100 metrów przez zabudowane w nich wymienniki ciepła.

Są to U-kształtne, zgrzane u podstawy kolektory wykonane z węży polietylenowych, w których w układzie zamkniętym krąży najczęściej 30% roztwór solanki.

Ilość i głębokość, (czyli sumaryczna ilość metrów) otworów wiertniczych uwarunkowana jest kubaturą obiektu przeznaczonego do ogrzania oraz zdolnością przekazywania ciepła przez grunt. Średnio przyjmuje się, iż z 1 metra bieżącego odwiertu możemy uzyskać 50 Wat mocy cieplnej.

By uniknąć wzajemnego oddziaływania otworów konieczne jest zachowania odpowiedniej odległości pomiędzy nimi. Wynosi ona od 6 do 15 metrów i zależy od głębokości otworów.

Zaletą kolektora pionowego jest to że zajmuje niewiele miejsca, charakteryzuję się bardzo dobrą stabilnością temperaturową (ok. 10ºC) w porównaniu do kolektora poziomego (ułożonych w gruncie na głębokości poniżej warstwy przemarzania rur).

Wydajność cieplna kolektora poziomego w okresie zimowym znacznie spada co nie ma miejsca w kolektorach pionowych.

Nasza Oferta

75,- zł/mb za wykonanie dolnego źródła tj.:
odwierty pod pompy ciepłagruntowy wymiennik ciepła,
– osadzenie wymiennika gruntowego typu MuoviTech przewód sondy PN 12,5 PE 2 x fi 40 mm z głowicą,
– przeprowadzenie 3 prób ciśnieniowych,
wypełnienie sond czynnikiem roboczym,
– wypełnienie otworu obsypką kwarcową.

Dodatkowo odpłatna jest dokumentacja geologiczna, instalacja rur rozprowadzających i dobiegowych, w zależności od odległości oraz montaż rozdzielacza i studni jeśli jest wymagana.

Na sondę producent firma MuoviTech udziela 50-cio letnią pisemną gwarancję.

Powyższa cena jest dla zleceń powyżej 150 mb odwiertu oraz jest ceną netto. Nasza firma świadczy także kompleksową usługę wykonania całej instalacji CO i CWU w oparciu o technologię wykorzystującą pompy ciepła.

Wyślij Zapytanie Ofertowe

Siedziba Firmy

ul. Gdyńska 29B
83-330 Małkowo

Skontaktuj Się

tel. +48 785 00 21 21

ADRES EMAIL

calda@odwierty.net