Planujesz montaż pompy głębinowej? Zanim zdecydujesz się na umieszczenie pompy w swojej studni, sprawdź jej działanie, zastosowanie i zalety oraz dowiedz się, na czym polega montaż. Jako doświadczeni fachowcy chętnie pomożemy rozwiać wszelkie wątpliwości i zajmiemy się profesjonalnym montażem pompy głębinowej.
Czym jest pompa głębinowa?

Zdj.1 – Pompa głębinowa
Pompa głębinowa jest urządzeniem ciśnieniowym stosowanym do pompowania wody z dużych głębokości, najczęściej ze studni głębinowych. Dzięki swojej budowie pompy głębinowe są w pełni przystosowane do pracy w wodzie, a więc nie ma obaw, że woda w jakiś sposób uszkodzi pompę. Pompa składa się z kilku elementów, które odpowiadają za działanie urządzenia – do najważniejszych zaliczamy silnik, hydraulikę oraz sprzęgło.
- Silnik może być jedno- lub trójfazowy. Silniki jednofazowe przeznaczone są do stosowania w mniejszych obiektach, natomiast trójfazowe polecane są w przypadku konieczności zasilania większej ilości źródeł poboru wody. Cechą charakterystyczną silnika jest automatyczne chłodzenie przepływającą obok wodą, co zapobiega przegrzaniu.
- Hydraulika zespolona jest z silnikiem czterema śrubami – należy połączyć oba elementy przed umieszczeniem pompy w studni, jeśli producent nie zrobił tego wcześniej. Charakterystyczne dla hydrauliki są wirniki, których ilość zależy od wysokości ciśnienia i mocy silnika.
- Sprzęgło to równie ważny element wyposażenia pompy głębinowej, który odpowiada za napędzanie całej hydrauliki.
Zastosowanie pomp głębinowych
- Pompa głębinowa znajduje swoje zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Do podstawowych zastosowań pompy głębinowej zaliczamy:
- wydobywanie wody czystej i zdatnej do picia,
- wydobywanie wody ze studni głębinowych,
- wydobywanie ropy z szybów naftowych,
- czerpanie wody do zastosowań rolniczych, ogrodniczych, sadowniczych i przemysłowych,
- wspieranie funkcjonowania sieci wodociągowych,
- obniżanie poziomu wody przypowierzchniowej (zaskórnej),
- odwadnianie kopalni.
Za pomocą pomp głębinowych możliwe jest pompowanie wody pitnej, morskiej, surowej, mineralnej oraz termalnej. W niektórych przypadkach pompę głębinową wykorzystuje się również do pompowania innych cieczy. Należy przy tym pamiętać, że nie należy pompować wody z zanieczyszczeniami, które mogłyby osadzać się na silniku oraz w pompie.
Zalety pomp głębinowych
Nie ulega wątpliwości, że montaż pompy głębinowej ma wiele zalet, które mogą odczuć zarówno mieszkańcy gospodarstw domowych, jak i właściciele zakładów przemysłowych, a także rolnicy, ogrodnicy czy sadownicy. Wśród największych zalet pomp głębinowych najczęściej wymieniane są:
Montaż pompy głębinowej – co potrzebujemy?
Aby montaż pompy głębinowej był możliwy, musimy wyposażyć się w pełen zestaw pompowy, w którego skład wchodzą:
- zbiornik hydroforowy,
- pompa głębinowa,
- wyjście trójdrożne,
- wyłącznik ciśnieniowy,
- manometr,
- zawór zwrotny,
- złączka,
- głowica do zamknięcia studni.
Podczas montażu należy pamiętać, by odpowiednio uszczelnić wszystkie gwinty, najlepiej przy użyciu taśmy teflonowej.
Montaż krok po kroku

Zdj.2 – Montaż pompy głębinowej
Montaż pompy głębinowej polega na nałożeniu pompy wraz z zaworem zwrotnym, złączką i głowicą bezpośrednio na silnik głębinowy. Jednak zanim to nastąpi, należy połączyć ze sobą poszczególne elementy zestawu pompowego.
- W pierwszej kolejności wkręcamy w pompę głębinową zawór zwrotny oraz złączkę.
- Podłączamy rurę zasilającą do pompy głębinowej.
- Skręcamy głowicę.
- Umieszczamy kabel elektryczny od pompy w przeznaczonym na to otworze znajdującym się w głowicy.
- Rurę doprowadzającą wodę podłączamy do głowicy.
- Umieszczamy pompę głębinową w studni.
- Podwiązujemy przy głowicy linkę od pompy głębinowej.
- Zamykamy studnię za pomocą głowicy.
W następnej kolejności należy jeszcze podłączyć rurę tłoczącą wodę do zbiornika hydroforowego. Następnie montujemy na zbiorniku osprzęt, czyli manometr, wyłącznik ciśnieniowy oraz wyjście trójdrożne, a sam zbiornik montujemy na ścianie, podłączając rurę PE od pompy głębinowej do wyjścia pięciodrożnego zainstalowanego na zbiorniku. Z kolei przewód elektryczny idący od pompy należy podłączyć do wyłącznika ciśnieniowego. Pompa głębinowa rozpocznie pracę po podłączeniu przewodu do prądu.
Montaż pompy głębinowej – o czym należy pamiętać?
Prawidłowy montaż przeprowadzony przez profesjonalną firmę pozwala uniknąć pomyłek, które często popełniane są przez osoby decydujące się na samodzielny montaż. Sprawdź, o czym należy pamiętać podczas instalacji pompy głębinowej, by móc cieszyć się zaletami urządzenia przez wiele kolejnych lat.
- Przeprowadzenie próby wydajności studni – sprawdzamy wydajność studni, pompując wodę przez co najmniej godzinę. Jeśli wynik próby przekracza przewidywane zapotrzebowanie o około 1 m3/h, oznacza to, że w studni można zamontować pompę głębinową.
- Zbadanie jakości wody – przed montażem pompy niezbędne jest przeprowadzenie profesjonalnej analizy składu wody w celu upewnienia się, że jakość wody odpowiada normom. W przypadku niskiej jakości konieczny jest montaż urządzeń do uzdatniania wody.
- Zadbanie o uszczelnienia – odpowiednie uszczelnienia zapobiegają mieszaniu się zanieczyszczonej wody gruntowej z wodą użytkową.
- Zabezpieczenie przewodu elektrycznego – przewód elektryczny powinien być zabezpieczony za pomocą plastikowych obejm redukujących naprężenia.
- Zabezpieczenie instalacji przed mrozem – zastosowanie warstw termicznych i izolacyjnych oraz ułożenie rur zewnętrznych na odpowiedniej głębokości pozwalają zabezpieczyć instalację przed minusowymi temperaturami.
- Zastosowanie przewodów elastycznych – rury powinny być połączone elastycznymi przewodami z uwagi na występowanie drgań, które mogą skutkować ich rozszczelnieniem.
- Montaż pompy trójfazowej – przy zwiększonej eksploatacji montaż pompy jednofazowej wiąże się z podniesieniem kosztów instalacji, dlatego w takich przypadkach zalecany jest montaż pompy trójfazowej.
Korzystając z oferty Calda, masz pewność, że montaż pompy głębinowej zostanie wykonany prawidłowo, bezpiecznie i efektywnie.
Najnowsze komentarze